Fren Onarımı

Fren Onarımı

Emniyeti sağlamak açısından Bosch Car Service’te fren onarımı ve bakımı garantilidir. Her zaman üretici teknik özelliklerine uygun fren yedek parçaları kullanılır; aşınabilen tüm fren parçaları fren kontrol hizmetimiz kapsamında olup bilgi ve ekipmanlarımızın bir benzeri yoktur.

Açıktır ki fren sistemi aracınızın güvenlik açısından en kritik özelliklerinden biri olup alelade bir hizmet sağlayıcısına emanet edebileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle fren onarımlarınız ve bakımınız için doğal tercih Bosch Car Service olmalıdır.
 

Neden ve ne sıklıkta bir fren bakım ve onarımı gereklidir?

Fren sisteminin çalışma şekli nedeniyle, yani metal bir diski kavramak amacıyla bir balata kullanıldığı için, fren sistemlerinde zaman içinde yıpranabilecek bir dizi bileşen vardır. Sonuç olarak, zaman zaman fren onarımı ve fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliği gibi parçaların değiştirilmesi gerekecektir.
 
Çoğu araç sahibi, bazı kötüleşme veya verimsizlik belirtileri görülene kadar bekleme hatasına düşer. Bu nedenle, fren sisteminin durumunu değerlendirmek ve herhangi bir sorun oluşmadan önce parça değişimi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için aracınıza düzenli bakım ve periyodik fren kontrolleri yaptırmanızı öneririz.
 
En basit sebebiyle farklı araçlar farklı şekillerde kullanıldığından dolayı bir onarım veya değişimin tam olarak ne sıklıkta gerekli olduğunu söylemek imkansızdır. Örneğin, dur kalklı şehir içi sürüş genellikle otoyollardaki sürekli sürüşe göre frenlerinizi daha fazla zorlar.
 
Bu sebeplerden dolayı genel bir ilke olarak sadece fren hidroliği değişimi periyodundan söz edilebilir, fren hidroliğinin en fazla iki yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Fren kontrolü neleri kapsar?

Bir fren kontrolü sırasında, teknisyenlerimiz fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliği dahil olmak üzere tüm aşınabilir parçaları dikkatli bir şekilde inceler. Fren balatalarını ve disklerini kontrol etmek için, bu bileşenlere dair doğru ölçümler yapabilme amacıyla özel ekipmanlar kullanılacaktır. Ölçümler üretici tarafından araç için belirtilen parametreler ile uyuşmadığında, ilgili parçaların değiştirilmesi gerekecektir.
 
Fren hidroliği, yaşlanma veya kirlenme nedeniyle değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için kontrol edilecektir.
 
Bir fren kontrolünün ardından, frenlerinizin durumu hakkında ayrıntılı bir rapor ve gerekli olabilecek işler için bir teklif sunulacaktır.
 
Kullanılan tüm fren yedek parçaları ve malzemeler yüksek kalitededir ve üreticinin gereklilikleriyle uyumludur.

Fren sisteminizle ilgili bir sorun olabileceğine dair işaretler

Frenlerinizde sorun olup olmadığını anlamak zor olabilir, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç işaret vardır:
 
  • Gösterge panelinizdeki fren uyarı ışığı
  • Ayağınızın altında veya frenlerinizde, uyguladığınız basınca cevap vermiyormuş gibi görünen bir yumuşaklık hissi. Bu, fren hidroliğinizin durumunun ve etkinliğinin kontrol edilmesi gerektiğine dair bir işaret olabilir.
  • Sürtünme hissi, fren balatalarınızın ağır bir şekilde yıprandığının ve değiştirilmesi gerektiğinin işareti olabilir.
  • Frenlerinizden gelen tiz bir gıcırtı sesi genellikle frenin ayrılamadığını ve kaliperinizin daha fazla incelenmesi gerektiğini gösterir.
  • Frene bastığınızda bir titreme hissi veya frenleme sırasında aracın bir tarafa yönelme eğilimi.
  • Yüksekte tutan bir el freni (park freni) veya el freni kolunuzda çok fazla hareket.
 
Bunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa veya frenlerinizin durumundan emin değilseniz, genellikle aracınızı kullanmayı bırakmanız ve frenlerinizi uzmanlarımızdan birine kontrol ettirme konusunda tavsiye için Bosch Car Service ile iletişime geçmeniz önerilir.

İlgili Konular

Kış Rehberi

Kış Rehberi

Camlar buzlandığında ve kapı fitilleri donduğunda kışın geldiğini anlarsınız. Her türlü duruma hazırlıklı olmak içi...

Rehbere git

Yakıt Tasarrufu Rehberi

Aracınızdaki gereksiz nesneler, hızla her sürüşte yanınızda taşıdığınız kilolarca ağırlığa ulaşabilir ve yakıt tüke...

Rehbere git
Yakıt Tasarrufu Rehberi
Akü Rehberi

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gi...

Rehbere git

Aydınlatma ve Görüş Rehberi

Yanlış ayarlanan farlar sadece sürücü için değil, diğer yol kullanıcıları açısından da tehlike arz eder. Yanlış aya...

Rehbere git
Aydınlatma ve Görüş Rehberi