Klima

Klima

Bosch Car Service uzmanları, klima sisteminize bakım yapmaktan memnun olacaktır. Konfor sunan tutarlı seviyede bir sıcaklığın tadını çıkarın, havadaki kirletici maddeleri filtreleyin, hoş olmayan klima kokularını önleyin.

Klima, günümüzde sürüş konforumuzun önemli bir parçası olup araç içinde keyifli ve sağlıklı bir ortam sağlar. Bu nedenle, klimayı açtığınızda istediğiniz kadar etkili bir şekilde soğutmadığını veya filtrelemediğini görmek can sıkıcıdır. Yeterince bakımı yapılmayan bir sistem kabindeki atmosferin kötü olmasına neden olabilir. Cevap yıllık klima bakımıdır.
 

Klima bakımı sırasında neler kontrol edilir?

Araç içi klimanın eşit derecede önemli iki rolü vardır: sıcaklık kontrolü ve filtreleme. Her ikisi de Bosch Car Service tarafından sağlanan araç kliması bakımındaki kapsamlı kontrol ve değişim listesinde ele alınmaktadır.
 
Soğutma fonksiyonu ile ilgili olarak, yetkin ve iyi donanımlı teknisyeniniz sadece aracın klimasını doldurmakla kalmayacak; aynı zamanda sistemin arıza içermediğinden ve kesinlikle doğru çalıştığından emin olmak için bir dizi test yapacaktır.
 
Filtreleme ile ilgili olarak ise bakım süreci genellikle filtre bileşeninin değiştirilmesini içerir.

Klima bakımınızda soğutma

Muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi, klima üniteleri soğutucu akışkanı sirküle ettirerek çalışır. Bu soğutucu akışkanı doldurmak, klima bakımındaki ana görevlerden biridir, çünkü sistemler genellikle her yıl %8'e kadar akışkan kaybeder. Bu, evde sizin yapabileceğiniz bir işlem değildir. Ayrıca deneyimsiz bir hizmet sağlayıcısına emanet edilmeyecek de bir işlemdir.
 
Soğutucu akışkanı doldurduktan sonra, sistemde her şeyin doğru çalıştığından emin olmak gerekir. Klimayı düzenli olarak çalıştırmıyorsanız (örneğin daha soğuk havalarda), sistemdeki contalar iyi yağlanmayabileceği için sızıntı yapma ihtimali artar. Bosch Car Service'teki servis personeli, profesyonel ekipman ve uzman bilgilerini kullanarak sızıntı olup olmadığını kontrol edecek ve sistemin soğutucu akışkan basıncını koruyabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca herhangi bir sorun tespit edilirse, (sizin de onayınızla) araç klima onarımlarını gerçekleştirmek için oldukça donanımlıdırlar.
 
Bilmeyebileceğiniz bir husus ise, araç klima sistemlerinin kurutucu adı verilen bir bileşen içermesidir. Bu, soğutucu akışkandaki nemi giderir; aksi takdirde nem, aşınmaya ve yıpranmaya neden olur. Bu öğenin ömrü sınırlıdır ve tüm sistemin zarar görmemesi için düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bosch Car Service teknisyeniniz, kurutucunun değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyecek ve gerekirse bunu yapacaktır. Tekrar belirtmekte fayda var; bu sadece saygın bir klima onarım servisinin üstlenmesi gereken bir görevdir.

Klima bakımınızda filtreleme

Havadaki kirletici maddeleri aracın dışında tutmaktan sorumlu olan klima sisteminizdeki filtre, zamanla kötüleşme eğiliminde olan bir başka bileşendir. Bu nedenle klima bakımınız genellikle filtrenin değiştirilmesini içerecektir. Bu, tüm araç sahiplerine fayda sağlayan bir uygulamadır, ancak saman nezlesi veya alerjisi olan kişiler için özellikle önemlidir. Bu tür sağlık sorunları olan çocukları düzenli olarak taşıyor olmanız durumunda daha da önemlidir. İlkbaharda, sıcaklar çıkmaya ve polen oluşmaya başlamadan önce, Bosch Car Service ile iletişime geçip klimanızı kontrol etmelerini istemek, bu bakım için ideal bir zamandır.
 
Klimanızdaki filtreyi değiştirmenin başka bir nedeni daha vardır. Bakteriler ve mantarlar için konforlu bir konak haline gelebilir ve ilgilenilmezse eninde sonunda aracın içinde hoş olmayan kokulara neden olur. Sorun genellikle klimanın kullanılmadığı bir dönemde gelişir; ilkbaharda bakım yaptırmayı düşünmek için bir başka neden daha.

İlgili Konular

Kış Rehberi

Kış Rehberi

Camlar buzlandığında ve kapı fitilleri donduğunda kışın geldiğini anlarsınız. Her türlü duruma hazırlıklı olmak içi...

Rehbere git

Tatil Rehberi

Sonunda tatil geldi! Ama siz tatile çıkıp dinlenecekken aracınızın baş etmesi gereken pek çok şey vardır. Daha fazl...

Rehbere git
Tatil Rehberi
Akü Rehberi

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gi...

Rehbere git

Aydınlatma ve Görüş Rehberi

Yanlış ayarlanan farlar sadece sürücü için değil, diğer yol kullanıcıları açısından da tehlike arz eder. Yanlış aya...

Rehbere git
Aydınlatma ve Görüş Rehberi